Ürünler ...

Bims

POMZA; volkanik kökenli slikat esasli camsi ve gözenekli bir yapiya sahip hafif yapi elemanidir. Gözenekli agirligi 500kg/m3 olan bu dogal malzeme yapisindaki bosluklar sayesinde yüksek isi ve ses izolasyonu özelliklerine sahiptir. Bims bu özelligi sayesinde kis aylarinda dondurucu soguklardan, yaz aylarinda ise kavurucu sicaklardan yüksek oranlarda izolasyon saglamaktadir.

BİMS İN FAYDALARI

 • Doğal gözenekleri sayesinde ısı ve ses yalıtımını sağlar.
 • Yangına karşı dayanıklıdır.
 • Hafifliği sayesinde binaların ağırlığını azaltır.
 • Yüksek elastikiyet özelliği nedeniyle depreme dayanıklıdır.
 • Nefes alabilen bir yapıya sahiptir.
 • Nem tutuculuğu yoktur.
 • Bims blok donma yapmaz. Duvar ve sıvada daha az ve ucuz işçilik sağlamaktadır.

Briket

Duvar yapımında kullanılmak üzere tabii ve/veya sun’i agregalar ile çimento, su gerektiğinde katkı maddeleri kullanılarak yapılmış anma yüksekliği en çok 13,5 cm olan beton yapı malzemesidir.

Çimento

Çimsa CEM II B-M (P-LL) 32,5 R - Portland Kompoze Çimento
CEM II B-M (P-LL) 32.5 R aşağıda belirtilen bileşenlerin birlikte öğütülmesiyle elde edilen bir kompoze çimentodur. Düşük hisratasyon özelliği nedeniyle, özellikle sıcak havalarda kütle betonu dökümüne uygundur.

 • Çimentosu klikeri, mekanik dayanım sağlamak için,
 • Mineral katkı maddeleri Alçı taşı (CaSO4:2H2O), priz düzenleyici olarak

Katkı maddeleri olarak:

 • Kalker
 • Doğal puzolan (Tras)

Her Türlü Betonarme - Karkas Yapılar:

 • Temeller,
 • Betonarme imalatlar,
 • İsninat duvarları,
 • Yığma binalar.

Harçlı İmalatlar:

 • Duvar,
 • Sıva,
 • Mozaik,
 • Tesviye,
 • Şap.

Sanayi İmalatları:

  • Beton kiremit,
  • Fayans ve seramik yapıştırıcı,
  • Park-bahçe aksesuar elemanları,
  • Briket, büz ve beton boru,
  • Bims duvar elemanları,
  • Ahşap yongalı beton plak. •  

PÇ 42.5 R TORBALI VE DÖKME
TS EN 197-1-CEM I 42,5R standartlarında bir tip gri portland çimento üretimi mevcut olup, bu standartlardaki çimentoların yüksek oranda C3S içermesi, dayanım artışının yüksek olmasını sağlar. Yüksek dayanımlı beton sınıfları ve çok katlı yüksek bina inşaatlarında en çok kullanılan çimento tipidir. Ön germeli prefabrik uygulamalarında özellikle tercih edilir ve toplu konut inşaatlarındaki tünel kalıp sistemlerinde kullanılır. Ürün Kalite ve Çevre Kurulu'ndan (K.Ç.K.) EC belgesi almış olup CE işaretini kullanma hakkına sahiptir

 

SÜPER BEYAZ PORTLAND ÇİMENTO
Çimsa BPÇ 52,5 R/85 Süperbeyaz çimentosu, 28 günlük fiili mukavemeti yaklaşık 60 MPa civarında olan, Türkiye'nin en yüksek mukavemetli çimentolarının başında gelir. Mukavemeti nedeniyle prefabrik yapı elemanlarında buhar kürünü tamamen ortadan kaldırma veya azaltma gibi etkilere sahiptir.Yine yüksek mukavemeti nedeniyle, ince kesitli dizayn edilen veya yüksek mukavemet gerektiren yapı elemanları üretiminde diğer çimentolar içinde en iyi performansı verir.Yapı kimyasallarında üretilen ürünlerde de aşınmaya karşı yüksek direnç istenmesinden dolayı en çok tercih edilen çimentodur.
Mevcut içeriği gereği, diğer çimentolara göre düşük alkalili olmasından dolayı agregalarla uzun dönemde oluşabilecek Alkali-Silika reaksiyonunun en aza indirgenmesinde büyük rol oynar. Ayrıca bu özelliği sayesinde fiberlif takviyeli betonlarda (FRC) ve izolasyonlu dış cephe prekast kaplamalarda fiber lifin ömrünün uzamasına ve korunmasına yardımcı olur.Yapıların durabilitesini arttırır, çatlakları önler, yüksek geçirimsizlik sağlar. Hacim genleşmesi çok düşüktür.
Minimum %85 gibi çok yüksek ve stabil bir beyazlık derecesine sahiptir.Bu özelliği nedeniyle, renklendirilmiş harçlar ve betonlarda daha homojen,canlı,parlak ve solmayan renkler elde edilebilir. Güneşin Radyoaktif enerjisini beyaz olmasından dolayı daha az adsorbe etmesi nedeniyle, özellikle gece gündüz ısı farklarının yüksek olduğu bölgelerde donma –çözülme etkisini düşürerek yapı elemanın ömrünü uzatır.
R tipi olarak adlandırılan erken dayanımlı bir çimento olması yanı sıra dayanım kazanma hızı ve nihai dayanımı da yüksektir.İnce öğütülmesinden dolayı yüksek yapışma dayanımı sağlar bu nedenle de yapı kimyasallarında en çok tercih edilen üründür.
İleri teknoloji ile çok saf hammaddelerden ince öğütülerek elde edilen Çimsa BPÇ 52,5 Süperbeyaz çimentosu ile brüt betonlarda mükemmel prüzsüz yüzeyler elde edebilir,estetik,dekoratif ürünler,sanat ürünleri ve hatta heykeller üretebilirsiniz.


 

Galvaniz Saç

Galvanizli boyalı sac ürünlerin trapez levha olarak formlanmış halidir. 27 / 200 formunda trapez levha üretilmektedir. Malzeme kalınlığı maksimum 1,20 mm'dir. 15000 mm'Ye kadar boy kesim yapılabilmektedir.Formlanmış trapez levha genişlikleri 1000 mm enden 860 mm; 1220 mm enden 1050 mm en olarak üretilmektedir. Stokta genelde hazır tutulan renkler RAL 9002 ? RAL 3009 ? RAL5010 ? RAL 9006 ? RAL3004 ayrıca istenilen renkte üretim yapılmaktadır.

Kutu Profilleri

Akdeniz Ticaret, istenilen ve ihtiyaç duyulan tip ve miktardaki kare ve dikdörtgen kutu profilleri müşterilerine sunmaktadır.

KARE VE DİKDÖRTGEN KUTU PROFİLLER

Kare ve dikdörtgen kutu profilleri TS 6475, TS 6476, DIN 2394, DIN 2395, EN 10219/1-2, BS 6363, BS 6323, NFA 49-145 normlarına uygun, standart olarak St12, St34-2, St37-2 kalite çelik bantlardan yüksek frekans kaynağı (ERW) ile imal edilir.

Boy: Standart boy 6 metre olup, özel siparişlerde 4 ile 12 metre arası boylarda teslim edilebilmektedir.

KULLANIM ALANLARI

Yapı Elemanları (İnşaat Sektörü)

Çatı konstrüksiyonları

Otomotiv ve otomotiv yan sanayi

Bisiklet, mobilya ve çelik eşya

Diğer Sektörler


 

Çatı Tamamlayıcı Ürünler

Firmamızdan, çatı yapımında kullanılan mahya, oluk, inişler, çıkışlar, köşeler, elektrot ve kesicileri temin edebilirsiniz.

İnşaat Demiri

8'lik Demirden 32'lik Demire Kadar Standart İnşaat Demiri Direnci yüksek, üzerinde çıkıntılar yer alan, dişli demir çubuk İnşaatın, statik yükü veya dinamik yükü göz önünde tutulan en önemli noktası inşaat çeliğinin akma dayanıklılığıdır. Ayrıca, son zamanlarda kullanılan demirin uzaması ve çekme dayanımı da göz önünde bulundurulmaktadır.

Nervürlü İnşaat Demiri hakkında bazı teknik bilgiler; Nervürlü demirinde bulunan Mangan ( Mn ) ve Karbon ( C ) oranlarının artırmanın ve sıcak soğuk işlemlerin üretilen demirin kalitesine etkileri; Demir içinde bulunan karbon miktarının artması, dayanıklılığı iyi yönde etkilerken, kaynak tutma özelliğini zıt yönde etkilemekte ve demiri kırılganlaşmaktadır.

İnşaat demiri üretim standardında, demir içinde bulunan karbon oranının % 25 den az olması gerekmektedir.

Kaynaklanabilirlik özelliği özellikle prefabrik yapıların üretiminde öne çıkmaktadır. Ayrıca yüksek karbon oranı, demirde gevrekliğe neden olacağından, demir imalat aşamasında kıvrılma ve bükülmelerde, çatlayacak ve / veya kırılacaktır. Nervürlü inşaat demiri esnekliği Manganın dışında, Nb, Va, Vo,vb. alaşım elementleri kullanarak sağlanmaktadır.

İnşaat demiri kalitesini arttırmanın bir yolu da, sıcak haddelenmiş nervürlü inşaat demirine daha sonradan burma, çekme gibi soğuk işlemler uygulamaktır. İşlenmesinde, üretim zamanını düşüren bu yöntemler, fazladan bir işlem olması nedeniyle maliyeti arttırmaktadır. Kontrollü sulu soğutma sistemi ile, sıcak haddelenen inşaat demirinin, üretimden çıktıktan hemen sonra su vermek ve daha sonrasında iç ısısı ile temperlemektir . Kontrollü su soğutma yönteminde, sıcak haddelenen inşaat demiri tezgah hattından çıktıktan hemen sonra, özel dizayn edilmiş su verme ünitesine girmektedir. Ünite içinde, hızlı bir soğumaya maruz kalan inşaat demiri dışında, kalınlığı su verme süresine bağlı olarak değişen, martenzit bir kabuk oluşur. Martenzit küçük tanecikli bir yapıya sahiptir. Çok serttir ancak kırılgan bir yapıya sahiptir. Isıl işleme tabi tutulması gerekmektedir.

Kireç

Tarihi yapılarda bağlayıcı olarak kireç kullanımı bilinen en eski yapı kimyasalı olduğunu bize göstermektedir. Yapılan restorasyon çalışmalarında, sıva içerisindeki kirecin halâ mukavemetini arttırdığı gözlenmiştir.
  
  İyi bir sıva harcının karakteristik özellikleri; su tutabilme, mukavemet, bağlayıcılık, dayanıklılık, esneklik ve çalışabilirliktir. 
    Kireç, sıvanın su tutma özelliğini arttırdığı gibi çimentonun uygun şartlarda hidrolik bağlar yaparak donması için gerekli su rezervini ve priz süresini ayarlamaktadır. Kireç kullanılmayan bir harçta, suyun bir kısmı, tuğla gözenekleri tarafından emilerek lokal olarak prizleşme için gereken su miktarını azaltır. Bu sebeple sıvayla tuğla arasındaki bağlantı yüzeylerinde dengesiz prizleşmeden kaynaklanan yer yer boşluklar ve ayrışmalar ortaya çıkar. Kireç, harç / yüzey arasındaki boşlukları doldurur. 
   Kirecin sıvada fazla kullanımı duvarın yüzey basınç mukavemetini azaltır. Kireç miktarı arttıkça sıvanın su tutabilme özelliği artmakta buna mukabil mukavemet düşmektedir. Kireç, sıvanın duvara karşı bağlayıcı gücünü arttırır. 
   Sıvadaki kireç, pH’ı 12,4 civarında bir ortam yaratır. Bu ph derecesinde ise çimentodaki silikat ve tuğladaki alüminalı yapılar çözülerek harçtaki kirecin kalsiyumu ile bağlar oluşturur. Böylece sıva ile tuğla arasında kohezyon kuvveti artar ve sıkı bir kimyasal bağ meydana gelir. Çimentonun çabuk prizleşmesinden kaynaklanan kılcal çatlaklar, kirecin düşük çözünme kabiliyeti nedeniyle çok uzun sürelerde sertleşmesinden ötürü doldurularak kapatılırlar. Dolayısıyla sıvadaki kireç duvarın kendi kendisini onarmasını sağlar. 
   Amerika’da Prof. Voss tarafından yapılan bir araştırmada kireçsiz ve kireçli harçla örülen duvarlarda harç-tuğla arasındaki temas yüzeyleri 21 yıl sonra mukayese edilmiştir. Çıkan sonuca göre kireçsiz harçla örülen duvarda tuğla-harç sınırında yer yer boşluklar oluştuğu görülmüş; buna mukabil kireçli harçla örülen tuğla-harç sınırında ise bu boşlukların kireçle doldurulduğu gözlenmiştir. 
    Kireç, sıvaya kolay çalışabilme özelliğini kazandırır. Kireçsiz harcı yüzeye sıvamak çok zordur. Harç duvara iyi yapışmaz ve dökülebilir. Kireç sürüldüğü mertebeye belli bir esneklik kazandırarak onu mekanik etkilere karşı korur. Isı etkisiyle ortaya çıkan büzülme ve genleşme olaylarına karşı da belli bir elastikiyet kazandırır.

Tuğla

MEKANİK DAYANIM ve STABİLİTE

• TUĞLA, dünyada ilk çağlardan bu yana kullanılan bir yapı malzemesidir. GÜVENLİDİR.
• TUĞLA, nesiller boyu yaşanan, uzun ömürlü yapıların malzemesidir. DAYANIKLIDIR.
• TUĞLA, projelerinizin ÇEVRECİ ve MODERN yapı elemanıdır. Dünyada modern inşaat tekniklerinde kullanılmaktadır.

TUĞLA, yapımında kullanılan ham maddenin doğası ve pişmiş olmasından dolayı yüksek mekanik dayanım özelliğine sahiptir.

TUĞLA, yüksek sıcaklıkta pişirilerek üretildiğinden çevre şartlarından minimum oranda etkilenir ve mükemmel bir stabiliteye sahiptir.

Kullanımı esnektir. İnşaat yapımındaki tüm tekniklere uyumludur.

Yüksek mekanik dayanım kabiliyeti sayesinde yapıların yıkılma veya çökme sırasında betonarme-karkas yapı sistemine destek sağlar ve insanların binadan canlı çıkmalarına imkân tanır.

YANGINA KARŞI DİRENÇ

• TUĞLA, projelerinizin A1 sınıfı YANMAZ bir yapı malzemesidir.
• TUĞLA, yangın sırasında yapıların deforme olmalarını geciktirir.

TUĞLA’nın üretim tekniği, yangın oluşturucu veya tetikleyici bileşenleri bünyesinden arındırır.
Ortaya çıkan yapı, TS EN 13501-1 standardına göre A1 sınıfı YANMAZ bir yapı malzemesidir.
TUĞLA, yangın sırasında, dünyada belirlenen standart süre içinde gevşemez, deforme olmaz.

GÜRÜLTÜYE KARŞI KORUMA

• TUĞLA, sağladığı ses yalıtımı ile huzur dolu binaların vazgeçilmez duvar ve döşeme elemanıdır.

TUĞLA, bünyesindeki gözenekler ve delikli yapısı sayesinde ses yutucu özellik gösterir.
Özel tasarım ve yoğunluk yapısında üretimiyle de ses yutucu ve tutucu bir yapı malzemesidir.

ISI YALITIMI

• TUĞLA, projelerinizin doğal klimasıdır. Doğal nemi dengeler. Nefes alır, nefes aldırır.
• TUĞLA, binalardaki yaşam kalitesini en sağlıklı seviyede tutar. Bünyesinde nem tutmaz.
• TUĞLA, projelerinizin ısı kumbarasıdır. Isıyı depolar, bünyesinde toplar, korur ve soğuma sırasında ortama geri verir. Sağlıklı ısı yalıtımı sağlar.

İnsanlığın gelişimiyle dünyada sürekli azalmakta olan enerji kaynaklarının verimli kullanılması gerekliliği, inşaat sektörünü, yapı malzemelerinde ısı yalıtım özelliği yüksek fakat insan sağlığına zararsız ve çevreye duyarlı seçeneklere yöneltmektedir. İnsanlığın barınma ve ısınma ihtiyacı duymaya başladığı ilk çağlardan itibaren kilden mamul ürünler kullanılmış ve kil ısıyı alan, koruyan, doğal ve insan sağlığına zararsız bir ham madde olarak kabul görmüştür.

Kilden mamul ürünlerden biri olan TUĞLA ise üretim tekniği nedeniyle de doğallığını koruyan ve günümüz yapı sektöründe insanların sağlıklı yaşam kalitesine olumlu katkılar sağlayan bir inşaat malzemesi olmuştur. Üretim aşamaları sırasında bünyesindeki organiklerin yanmasıyla oluşan gözenekli yapısı ve özel olarak tasarlanan delikli formu sayesinde ısı köprülerine karşı yüksek direnç sağlamaktadır. TUĞLA, kullanıldığı ortamlarda ısıtıcıların kapanması durumunda bile bünyesine depoladığı ısıyı uzun süre muhafaza eder ve soğuma sırasında da ısıyı aldığı ortama verir. Bu özelliği ile tuğla duvarlar, kışın soğuğu kırar, yazın serin tutar; böylece bir ısı kumbarası işlevi görürler.

Çağımızın çevreye duyarlı inşaat projelerinin vazgeçilmez duvar ve döşeme malzemesidir.